English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

جشنواره فرهنگ رضوی از ظرفیت مراکز دین‌پژوهی استفاده کند

جشنواره فرهنگ رضوی از ظرفیت مراکز دین‌پژوهی استفاده کند
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال کشور گفت: جشنواره فرهنگ رضوی برای ارتقا کیفیت از مراکز دین‌پژوهی استفاده کند. به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در قزوین، آیین اختتامیه ششمین جشنواره سراسری تولیدات محتوای رضوی  با حضور آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، محمدرضا بهمنی رئیس مرکز فنآوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلال فیاضی قائم مقام مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا«ع»، اکبر اسکندری نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان،درافشانی رئیس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، رویا اسماعیلی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین، حجت الاسلام رمضانی مدیرکانون های فرهنگی استان و جمعی از هنرمندان در حسینیه امینی ها برگزار شد.

بهمنی خدنگ در این مراسم تصریح کرد: این جشنواره با دیدن باورهای فرهنگی و دینی ما گره خورده است.

وی افزود: در گونه‌شناسی فضای رویدادها و سازمان‌های فرهنگی کشور، بخشی از سازمان‌ها به تناسب حوزه‌های تخصصی خود کارکرد محور هستند و فرهنگ و ارشاد اسلامی را هم می‌توان در این دسته جای داد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال بیان کرد: گونه دوم سازمان‌ها را می‌توان موضوع‌محور تعریف کرد که به مسئله فرهنگی می‌پردازند و به تقویت محتوایی کشور کمک می‌کنند، بنیاد ملی امام رضا (ع) و مجموعه رویدادهایی که ذیل جشنواره امام رضا (ع) صورت می‌گیرد از همین جنس است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به برگزاری این جشنواره‌ها انتظار می‌رود حرکت صعودی در تولید محتوا داشته باشیم، تشریح کرد: در کلیت موضوع جشنواره ذیل موضوع قرآن و عترت طبقه‌بندی می‌شود، دو نوع رویکرد با موضوع قرآن و عترت داریم، زمان را به‌مثابه موضوع فرهنگی می‌بینم و گاهی نیز امر پرداخت فضای فرهنگی به قرآن و عترت را به‌مثابه یک رویکرد می‌بینیم که به‌عنوان راهنما عمل می‌کند که باید انتظار متفاوت داشته باشیم.

بهمنی خاطرنشان کرد: در نگاه اولیه موضوعات جشنواره وقتی موضوع دینی آغشته به پیشنهاد فرهنگی کشور مانند امام رضا (ع) در دستور کار یک رویداد قرار می‌گیرد، باید نسبت به نظام فرهنگی و آرمان‌های کشور توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی بیان کرد: باید برای جشنواره هدف‌گذاری صورت بگیرد در گام اول به‌منظور افزایش شناخت نوجوانان و غنی‌سازی شناخت آن‌ها معرفی امام رضا (ع) نیاز است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال تأکید کرد: بخشی هم می‌تواند به احیا قول امام رضا (ع) در تربیت فردی معطوف شود، لایه بعدی که مهم است احیا قول و فعل حضرت در بخش حاکمیتی است که باید در دستور کار جشنواره بعدی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت هنر نیز می‌تواند فضا را متفاوت کند، خاطرنشان کرد: افق دید ما باید تربیت فردی و اجتماعی باشد؛ همچنین باید از ظرفیت مراکز دین‌پژوهی استفاده کرد که این امر به ارتقا جشنواره کمک می‌کند.

بهمنی بیان کرد: فضای فرهنگی هنری امروز جنگ نرم است بنابراین دفاع از ارزش‌ها و فرهنگ‌ها باید موردتوجه قرار بگیرد، همچنین باید از ظرفیت‌های معارفی در عرصه دیجیتال بهره برد.

وی تصریح کرد: جشنواره‌ها معمولاً به فراخوان‌ها اکتفا می‌کنند اما باید فراتر از فراخوان حرکت کرد، ظرفیت باید موردتوجه باشد تا تولیدات غنی‌تر و کیفی‌تر شوند و حتی در فضای عرضه در بازار نیز می‌توان ورود پیدا کرد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال یادآور شد: در کنار فراخوان، نیازمند موضوع‌سازی هستیم، باید در این زمان دقیق وارد شویم تا آثار کیفی‌تر شود.
۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.