English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شب شعر رضوی قزوین: اشعار بیانگر تاریخ عقاید و تمدن بشری هستند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شب شعر رضوی قزوین: اشعار بیانگر تاریخ عقاید و تمدن بشری هستند
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در شب شعر رضوی استان گفت: اشعار در طول تاریخ بیانگر عقاید و تمدن بشر بوده اند. به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا (ع)، محمد علی حضرتی ها مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در همایش بزرگ شب شعر رضوی که در آستان امامزاده حسین(ع) قزوین با حضور ایت الله عابدینی امام جمعه قزوین و جمعی از علاقمندان به شعر و هنر قزوین برگزار شد اظهار داشت: امروز که تاریخ نتوانسته است اطلاعات درستی از بزرگان و شاعران گذشته در اختیار ما قرار دهد با توسل به اشعار این افراد عقاید و اندیشه ها استخراج می شود.

وی خاطر نشان کرد: مطالعه اشعار شاعران بزرگ ایرانی در قرن های گذشته در کنار زیبایی کلام و ادبیات برجسته ای که دارد بیانگیر عقاید و نحوه شکل گیری تمدن ها در گذشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: امروز در خصوص عقاید مذهبی و گرایشات خاص مذهبی بزرگان شعر و ادب فارسی نظیر مولوی، ثنائی و غیره حرف و حدیث های فراوانی وجود دارد در حالی که مطالعه آثار و اشعار این بزرگان به خوبی بیان کننده عقاید آنان است.

حضرتی ها افزود: نقد مختلف مشکلات اجتماعی در دوره های مختلف زمانی نیز شاهدی بر همین مدعاست که شاعران بزرگ ایرانی در هر دوره ای به عنوان صاحب نظران و اندیشمندان دوره خود نسبت به واکنش های مختلف جامعه حساسیت داشته اند.

وی گفت: امروز ما با اشعار زیبای ثنائی مواجه هستیم که همچون تازیانه هایی بر مشکلات اجتماعی آن دوره نواخته شده است و  به عنوان نشانه ای برای ایرانیان آن زمان برای ما به یادگار گذاشته شده است.


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین عنوان کرد: اگر امروز ایران را مهد تمدن و فرهنگ مینامیم به این دلیل است که بر اساس همین اشعار تمدن و فرهنگ و حساسیت نسبت به رفتارهای بشریت از گذشته دور در بین ایرانیان وجود داشته است.

حضرتی ها بیان کرد: اشعار گذشتگان ما نشان می دهد که زندگی اجتماعی در ایران در صدها و هزاران سال قبل دارای قواعد و اصولی مدون و با قاعده بوده است که نشان ازتمدنی کهن و فرهنگی قوی در بین مردم این قوم دارد.

۲۶ شهریور ۱۳۹۶ ۱۲:۰۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.