English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

افتتاحیه جشنواره شعر و مشاعره رضوی در قطب دانشگاهی شرق کشور برگزار شد

افتتاحیه جشنواره شعر و مشاعره رضوی در قطب دانشگاهی شرق کشور برگزار شد
جشنواره شعر و مشاعره رضوی از سری برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به میزبانی دانشگاه بیرجند بعنوان قطب دانشگاهی شرق کشور از دیروز 30 اردیبهشت ماه آغاز و اختتامیه آن با حضور دکتر ضیاء هاشمی معاون وزیر علوم برگزار شد. دانشگاه بیرجند قطب دانشگاهی شرق کشور

ایسنا از بیرجند گزارش داد: خلیل خلیلی، رئیس دانشگاه بیرجند در مراسم افتتاحیه جشنواره شعر و مشاعره رضوی گفت: دانشگاه بیرجند قطب دانشگاهی شرق کشور است که در سال 54 تأسیس شده است و تاکنون با برگزاری ده‌ها جشنواره، سمینار و همایش تلاش کرده تا رسالت خویش را به نحو احسنت انجام دهد.
وی دانشجویان این دانشگاه را سرمایه‌های کشور دانست و یادآور شد: بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه هم اکنون در دیگر استان‌های کشور مشغول خدمت هستند.
رئیس دانشگاه بیرجند به کارکاردهای غیرآموزشی و پژوهشی دانشگاه نیز اشاره کرد و افزود: خراسان جنوبی منطقه مرزی با بیش از 400 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان است و محل زندگی اقوام و مذاهب مختلف و گذرگاه مواد مخدر است اما به گواه آمار طی چندسال رتبه امن ترین استان کشور را کسب کرده که نقش دانشگاه در این میان غیرقابل انکار است.
داوری آثار رسیده
در ادامه این مراسم دبیر علمی جشنواره شعر و مشاعره رضوی، گفت: ۳۰۰ اثر در بخش شعر رضوی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که کمیته داوری ۲۰۰ اثر را شایسته داوری اعلام کرد.
ابراهیم محمدی، با اشاره به راه‌اندازی سایت جشنواره شعر و مشاعره رضوی در راستای تسهیل اطلاع‌رسانی و ثبت نام شرکت‌کنندگان، گفت:  دانشجویان 11 دانشگاه بزرگ کشور در این جشنواره شرکت کرده‌اند.
وی با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش شعر و مشاعره برگزار شد، اظهار کرد: 300 اثر در بخش شعر به دبیرخانه جشنواره رسید که کمیته داوری 200 اثر را شایسته داوری اعلام کرد.
دبیر علمی جشنواره شعر و مشاعره رضوی ادامه داد: اشعار ارسالی بر اساس مؤلفه‌های محتوایی، زبانی و ادبی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، در بخش شعر در نهایت 15 اثر توسط داوران برگزیده شد.
محمدی تصریح کرد: 210 نفر در دو بخش شعر و مشاعره ثبت نام کردند که از این تعداد 150 نفر در بخش شعر و 60 نفر در بخش مشاعره این جشنواره شرکت و ثبت نام کردند.
وی با اشاره به اینکه مشاعره در دو مرحله انجام شده است، گفت: مرحله اول (مقدماتی) مشاعره به صورت تلفنی یا مجازی انجام و شرکت‌کنندگان از راه دور در مدت 2 ماه مسابقه دادند که از مجموع 60 نفر در نهایت 25 نفر انتخاب شدند که بعد از برگزاری مسابقه حضوری شش نفر امروز با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
دبیر علمی جشنواره شعر و مشاعره رضوی با تأکید بر اینکه آثار برتر در کتابچه‌ای منتشر شده است، افزود: این آثار از حیث ادبی و شاعرانگی، حد کمال را داشته‌اند.
محمدی یادآور شد: این جشنواره بخشی از برنامه های دانشگاهیان جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) است که بخش شعر و مشاعره آن در دانشگاه بیرجند برگزار شده است.

۴ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۰۴

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.