English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

گزارشی از پایان جشنواره هنرهای نمایشی رضوی در اهواز/خوزستان تمام ایران است

گزارشی از پایان جشنواره هنرهای نمایشی رضوی در اهواز/خوزستان تمام ایران است
جشنواره هنرهای نمایشی رضوی ویژه دانشگاهیان کشور که از سری برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، شامگاه 31 خردادماه در تالار مهتاب این شهر به کار خود پایان داد. مهرگزارش داد: شامگاه پنج شنبه 31 خردادماه، جشنواره سراسری هنرهای نمایشی رضوی ویژه دانشگاهیان کشور، با حضور پیشکسوتان عرصه تئاتر، مسئولان دانشگاه شهید چمران اهواز،مقتدایی استاندار خوزستان، قنواتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان و حسین میرزایی مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تالار مهتاب شهر اهواز به کار خود پایان داد.
بر اساس این گزارش، در سالن ورودی تالار مهتاب بسیاری از هنرمندان تئاتر دانشجویی مشغول اجرای تئاترهای مختلف بودند و با توجه ویژه تماشاگران به کار خود ادامه می دادند. غرفه قهوه عربی و دوغ بختیاری از جنبه های ویژه این آیین بود.
شروع رسمی جشنواره اجرای زنده چاوش خوانی در مدح امام رضا(ع) بود که همه حاضران در سالن ورودی تالار ایستاده و منتظر بودند.
پس از ورود هنرمندی که چاووش خوانی رضوی، را به صورت زنده و با حمل پرچم منقش به نام امام رضا (ع) اجرا می کرد، حاضران نیز به تالار وارد شدند.
حسین میرزایی مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم اظهار کرد: از معاونت فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز و سایر مسئولان این دانشگاه که در میزبانی جشنواره همت کرده و برگزاری نیز در سطح اعلایی بود بسیار تشکر می کنم. چهار جشنواره مختلف در سه ماه اخیر در این دانشگاه برگزار شد و باید به چنین دانشگاهی افتخار کرد. وی افزود: ترکیب فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز در سطح و تراز بسیار بالایی قرار دارد.
میرزایی بیان کرد: جشنواره امام رضا(ع) در بخش دانشگاهیان، با ۱۶ عنوان در ۱۵ دانشگاه در حال برگزاری است. نوای رضوی (سرود و تواشیح)، نگاه رضوی (فیلم و عکس)، هنرهای نمایشی رضوی، هنرهای تجسمی رضوی، پوستر رضوی، معارف رضوی، شعر رضوی،سفرنامه و ادبیات داستانی رضوی از جمله عناوین و بخش های مختلف این جشنواره فرهنگی و معنوی بزرگ است.
خوزستان یک استان نیست بلکه تمام کشور است
میرزایی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم از ظرفیت های ملی و به تبع آن استان خوزستان در راستای ترویج فرهنگ اسلامی بیشتر استفاده کرده و آنها را در فعالیت های فرهنگی و هنره به کار بگیریم. خوزستان تمام کشور است.
وی تاکید کرد: حق خوزستان در توجه به ساحت های فرهنگی بیشتر از اینهاست. خوزستان یک استان نیست بلکه تمام کشور است. این استان ظرفیت های بی نظیر و چشمگیری در تمامی زمینه ها دارد.
استاندار خوزستان:تاثیرات مثبت جشنواره
عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان نیز در این مراسم اظهار کرد: از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکر می کنم که در کمتر از ۶ ماه گذشته میزبانی برگزاری جشنواره فیلم های علمی و این جشنواره که تلفیق زیبایی از هنر و دین است را به دانشگاه شهید چمران اهواز محول کرد.
وی در ادامه افزود: معاونت فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز از تجربه بسیار بالایی در حوزه هنر برخوردار بوده و جشنواره بزرگ تئاتر ایران زمین نیز که فراملی شد در زمان همین معاونت برگزار شد.
استاندار خوزستان یادآور شد: در نمایش و تئاتر قابلیت کارگردان و هنرمند بیشترین تأثیر را داشته و هر آنچه که لازم است تا به صورت واحد به جامعه منتقل شود را با حساسیت و خلاقیت اجرا می کنند. تهیه فیلم با اجرای تئاتر بسیار متفاوت است چرا که در تهیه فیلم می توان از علم روز و رایانه بهره برد ولی تئاتر تمام و کمال هنر هنرمند و کارگردان است.

استاندار خوزستان با اشاره به  توجه ویژه هنر به نیازهای جامعه، بیان کرد: بعضی از کلمات، ادبیات و عبارات در شرایط زمانی و مکانی معینی، معنی خاص خودش را می دهد. رعایت و احترام به شرایط مطرح کردن چنین مفاهیمی در فرهنگ با زیبایی تمام انجام می شود.
وی در پایان ضمن امیدواری از تکرار کارهای خوب در خوزستان و ادامه برگزاری چنین جشنواره هایی گفت: در حقیقت هدف هنر انتقال مفهوم تعالی و ارتقای جایگاه فرهنگ است. این جشنواره پالایش تجارب گذشته است که در کنار یک مجموعه علمی اجرا شده و تأثیرات بسیار مثبتی در پیشبرد فرهنگ و تقویت هنر و هنرمند دارد. 
وضعیت نمایش و تئاتر در خوزستان نسبت به سایر استان های دیگر مطلوب تر است
محمد رعایایی رییس دانشگاه شهید چمران اهواز  هم در حاشیه این مراسم به خبرنگار مهر گفت: جشنواره رضوی بسیار گسترده بوده و در ۱۶ عنوان و به میزبانی ۱۵ دانشگاه در سراسر کشور برگزار می شود. وضعیت نمایش و تئاتر در خوزستان نسبت به سایر استان های دیگر مطلوب تر است بنابراین معاون فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز پیشنهاد میزبانی این جشنواره را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه کرد.
وی افزود: رواج تئاتر معنوی و رضوی در کنار اشاعه سیره انبیا و ائمه اطهار از جمله اهداف برگزاری جشنواره رضوی است. این جشنواره شامگاه روز جمعه ۲۶ اردیبهشت ماه در اهواز آغاز به کار کرده و31 خرداد نیز به کار خود پایان داد.
رییس دانشگاه شهید چمران اهواز در پایان گفت: امیدوارم تجاربی که در نتیجه برگزاری این جشنواره برای حاضران کسب می شود را برای جوانان به کار گرفت. همچنین شاهد پیشرفت حوزه های هنری و فرهنگی کشور باشیم.
۳ خرداد ۱۳۹۴ ۱۳:۴۶

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.